this post was submitted on 17 Jun 2025
91 points (98.9% liked)

Asklemmy

49047 readers
547 users here now

A loosely moderated place to ask open-ended questions

Search asklemmy ๐Ÿ”

If your post meets the following criteria, it's welcome here!

  1. Open-ended question
  2. Not offensive: at this point, we do not have the bandwidth to moderate overtly political discussions. Assume best intent and be excellent to each other.
  3. Not regarding using or support for Lemmy: context, see the list of support communities and tools for finding communities below
  4. Not ad nauseam inducing: please make sure it is a question that would be new to most members
  5. An actual topic of discussion

Looking for support?

Looking for a community?

~Icon~ ~by~ ~@Double_[email protected]~

founded 6 years ago
MODERATORS
 

One example is bread. I was baking bread the other day, and obviously the cost of the ingredients I put in the loaf are less than the cost of buying a loaf at the supermarket, but that doesn't include the cost of putting the oven on.

Or dry beans vs canned beans; does the cost of boiling the beans actually bring the cost up to be equivalent to canned beans?

I know that everyone's energy costs are different so it's not possible for someone to do the calculations for you, but I've never bothered to do them for my own case because bills I get from the energy company just tell me how much I owe them for the month, not "you put the oven on for 30 minutes on the 17th of June and that cost you X". It sounds like a headache to try calculate how much I pay for energy per meal. But if someone else has done that calculation for themselves I'd be interested to read it and see how it works out. My intuition is that, in general, it's cheaper to make things yourself (e.g. bread or beans like above), but I couldn't say that for sure without calculating, which as I said seems like it would be a pain in the ass.

you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[โ€“] [email protected] 37 points 1 week ago (2 children)

You also have to factor in the cost of your time. If it takes longer with one or the other that needs consideration too.

[โ€“] [email protected] 9 points 1 week ago

Yeah, that's a factor that is fairly easy to calculate though. And for myself, I'm happy to spend more time within reason. I cook fairly high-effort meals if I think the effort (and time) will pay off. I was mostly asking about energy costs as that's something I feel is quite hard to quantify properly. With time you know exactly how long it takes and can ask yourself whether or not it's worth it for you.

[โ€“] [email protected] 4 points 1 week ago (3 children)

I kind disagree. I admit that e.g. growing your own veg will never be cheaper than buying it at a supermarket - it would make financial sense to spend a few more hours working instead, and just buy the veg, but that kind of misses the point. Gardening, cooking, DIY... they all have a certain satisfaction and self-sufficient pride to them that money can't buy

[โ€“] [email protected] 1 points 1 week ago* (last edited 1 week ago)

Also most people can't throttle their work hours as needed like that. We cook during free time - free as in both speech and beer.

[โ€“] [email protected] 1 points 1 week ago

Yes, you're allowed having hobbies. Not everybody is looking to do it because they love it, though, and people plowing massive time into saving a few bucks with DIY projects is a very real thing. So, it's probably good OP mentioned it.