this post was submitted on 17 Jun 2025
91 points (98.9% liked)
Asklemmy
49024 readers
396 users here now
A loosely moderated place to ask open-ended questions
Search asklemmy ๐
If your post meets the following criteria, it's welcome here!
- Open-ended question
- Not offensive: at this point, we do not have the bandwidth to moderate overtly political discussions. Assume best intent and be excellent to each other.
- Not regarding using or support for Lemmy: context, see the list of support communities and tools for finding communities below
- Not ad nauseam inducing: please make sure it is a question that would be new to most members
- An actual topic of discussion
Looking for support?
Looking for a community?
- Lemmyverse: community search
- sub.rehab: maps old subreddits to fediverse options, marks official as such
- [email protected]: a community for finding communities
~Icon~ ~by~ ~@Double_[email protected]~
founded 6 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
I've been making bread regularly for years. A 1-lb loaf costs me about 90 cents USD for ingredients and 15 cents to run the oven. "Nice" Safeway bakery loaves that roughly correspond to what I make cost anywhere from $3-$6, and the whole process takes me 10-15 minutes of actual effort (including cleanup). I don't count rising and baking times because I'm doing other stuff.
Having also consumed a lot of packaged food (I'm not a crusader against it) I would say cooking meals from store-bought ingredients costs around half as much. Home-growing vegetables adds a huge amount more work. I did a garden for 2 years, many years ago - it was more of a fun project. On the scale I did it I never felt the hours of labor paid off dollar-wise. And what with mulch and other things gardening is something you can pretty much spend as much money on as you want lol.
Fun fact: if you go to the deli counter and get them to slice meat for you it's about half the price of the store-brand deli packs on the shelves, which are the exact same meats, sliced and packaged by the same people. The only difference is you stand there waiting for a minute while they do it instead just grabbing it off the shelf. The high price of even marginal convenience.
How? Flour here is up to about $7 for a 5lb bag (2.2kg) and I make 2 loaves with 1kg flour, I'm at $1.50 per loaf flour only, not counting the flour that went into the starter, or electricity or time, or other ingredients (brioche uses eggs & milk, pan de mie lots of butter, sandwich bread I usually use whole wheat and some oats and milk, a little butter or olive oil, focaccia lots of olive oil, stuff like that) . I don't even use packaged yeast and figure my cost is likely $3-4 per loaf.
Flour I buy from Costco costs 90 cents/lb, salt and yeast for one loaf are less than a nickel, and gas to run the oven (including preheat time) is like 15 cents where I live. So maybe $1.15-1.20 per loaf. I'm talking about the basic loaf of bread I make all the time. Brioche etc. will be more, and you can get as fancy as you want, but those items correspondingly cost more from a bakery too. Doing a little of the actual math, eggs are abnormally expensive right now but say $1 each, a cup and a half of milk from Safeway would add another $.65, so call it $2.80 per loaf for fancy bread that would cost 2x-3x that much already made.