this post was submitted on 17 Jun 2025
91 points (98.9% liked)

Asklemmy

49024 readers
396 users here now

A loosely moderated place to ask open-ended questions

Search asklemmy ๐Ÿ”

If your post meets the following criteria, it's welcome here!

  1. Open-ended question
  2. Not offensive: at this point, we do not have the bandwidth to moderate overtly political discussions. Assume best intent and be excellent to each other.
  3. Not regarding using or support for Lemmy: context, see the list of support communities and tools for finding communities below
  4. Not ad nauseam inducing: please make sure it is a question that would be new to most members
  5. An actual topic of discussion

Looking for support?

Looking for a community?

~Icon~ ~by~ ~@Double_[email protected]~

founded 6 years ago
MODERATORS
 

One example is bread. I was baking bread the other day, and obviously the cost of the ingredients I put in the loaf are less than the cost of buying a loaf at the supermarket, but that doesn't include the cost of putting the oven on.

Or dry beans vs canned beans; does the cost of boiling the beans actually bring the cost up to be equivalent to canned beans?

I know that everyone's energy costs are different so it's not possible for someone to do the calculations for you, but I've never bothered to do them for my own case because bills I get from the energy company just tell me how much I owe them for the month, not "you put the oven on for 30 minutes on the 17th of June and that cost you X". It sounds like a headache to try calculate how much I pay for energy per meal. But if someone else has done that calculation for themselves I'd be interested to read it and see how it works out. My intuition is that, in general, it's cheaper to make things yourself (e.g. bread or beans like above), but I couldn't say that for sure without calculating, which as I said seems like it would be a pain in the ass.

you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[โ€“] [email protected] 0 points 1 week ago (1 children)

Always go homemade if you can. As much as possible. Premade shit is doo-doo for your body.

[โ€“] [email protected] 2 points 1 week ago* (last edited 1 week ago) (1 children)

What's wrong with, say, canned beans in water? I feel like you're painting with too broad a brush there.

[โ€“] [email protected] 1 points 1 week ago (1 children)

Canned beans in water isn't really "premade food", it's just... an ingredient. It's like saying a cucumber in plastic wrap is premade food. I wouldn't say it is.

So canned beans in water (and cucumbers in plastic) do not count as premade food, and are thus fine. ๐Ÿ‘

[โ€“] [email protected] 1 points 1 week ago (1 children)

If you've ever done home canning, it's kind of a huge process.

[โ€“] [email protected] 1 points 1 week ago

Look. What I'm saying is that ultra processed foods, or even processed foods, are not good for your body. If the food item is premade but not super processed, then take your chances I guess?