this post was submitted on 20 Mar 2025
1540 points (97.9% liked)
Curated Tumblr
4723 readers
577 users here now
For preserving the least toxic and most culturally relevant Tumblr heritage posts.
The best transcribed post each week will be pinned and receive a random bitmap of a trophy superimposed with the author's username and a personalized message. Here are some OCR tools to assist you in your endeavors:
-
FOSS Android Recs per u/[email protected]: 1 , 2
Don't be mean. I promise to do my best to judge that fairly.
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
Yeah, I just looked it up. The name brand that I buy is $23 for 132 fl oz. With the way I use laundry detergent, at 0.5 oz per cycle, that's 264 cycles for $23. Less than $.10 for the name brand stuff, maybe less for a store brand.
I have kids so I run 2 batches per week, but that's still 20 cents per week for a family of 4. Not sure that's worth making my own.