this post was submitted on 11 Feb 2024
897 points (99.7% liked)
196
16910 readers
1838 users here now
Be sure to follow the rule before you head out.
Rule: You must post before you leave.
If you have any questions, feel free to contact us on our matrix channel.
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
It would be even cheaper if you bought them nearly anywhere else but the dollar store.
Unit for unit, dollar stores are almost always more expensive than grocery stores or warehouse clubs.
In this case, they are cheaper at the dollar store. I've compared prices at Walmart and grocery stores.
Same with the packages of pre-cooked microwaveable rice.
While I agree that dollar store prices can be higher, with the foods I buy they're pretty consistently cheaper per ounce at the dollar store. Believe me, I compare!