this post was submitted on 19 Jan 2025
715 points (96.0% liked)

okmatewanker

794 readers
126 users here now

No foul language - i.e. French 🤮

Obviously satire, dozy wankers

founded 1 year ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] [email protected] 1 points 2 weeks ago* (last edited 2 weeks ago) (1 children)

Yeah, though you can get bread a little over £1 it's the more luxury stuff. Most root veg, rice and oats are less than £1/KG and make up the majority of the volume of what we get, we usually spend about £30/week between the 2 of us on food. Most expensive purchase is usually cheddar, which is basically the default cheese here, the one we usually get is £5.42/KG.

[–] [email protected] 1 points 2 weeks ago (1 children)

I got groceries for just the 2 of us yesterday. It was $245

[–] [email protected] 1 points 2 weeks ago

Oh wow that is expensive